Nový hrádek u Lukova

Nový hrádek u Lukova - Jizni Morava Ceska republika.
Nový Hrádek je rozsáhlá a dobře uchovaná zřícenina hradu ležící asi 2,5 km jižně od Lukova.

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1403, avšak je zřejmé, že ho moravský markrabě Jan Jindřich nechal postavit již v 2. polovině 14. století jako lovecký hrad. Jeho syn Jošt Lucemburský prodal hrad v roce 1403 Přechovi z Kojetic. V roce 1418 hrad koupil rakouský šlechtic Osvald z Eytzingu, který vlastnil i hrad Kaju na protější straně Dyje. V 15. století byl hrad ve dvou etapách přestavován a dostavován a na začátku 16. století dospěl do konečné rozlohy.

Páni z Kunštátu roku 1525 provedli ještě nějaké opevňovací práce, poté se na hradě vystřídalo několik vrchností. Za třicetileté války byl hrad obsazen a pobořen švédskými vojsky. Hrad byl jako sídlo opuštěn a byl dále využíván ke skladovacím účelům, na počátku 19. století byla do něj vestavěna hájovna. Za první republiky užíval hrad Klub českých turistů, který ho zpřístupnil a zřídil zde noclehárnu. Po roce 1948 se hrad ocitl v přísně střeženém hraničním pásmu a byl zde zakázán vstup. Hrad byl znovu zpřístupněn až po roce 1989. (zdroj: http://cs.wikipedia.org)

video zdroj: youtube


 

Podle Homéra byl ostrov osídlen vládcem Zakynthem a jeho muži někdy kolem roku 1500 př. n. l. Dalším vládcem ostrova byl Odysseus, rodák z nedaleké Ithaky.

Zakynthos byl nejdéle ze všech místních ostrovů pod nadvládou Benátské republiky.[zdroj?]
Velké zemětřesení v roce 1953
Super User

Radit umí každý, ale skutečně poradit jen někdo.

Internetová stránka: www.idecom.cz
Pro psaní komentářů se přihlašte
zpátky nahoru

NOVINKY

Zaregistrujte se zdarma k odběru novinek:

Vyhledávání

  1. Štítky
  2. Novinky

Chyba: Pro zobrazení není dostupný žádný článek.

Přihlásit nebo Registrovat