Chalkida - Zdroj: http://en.wikipedia.org autor: Luu Chalkida - Zdroj: http://en.wikipedia.org autor: Luu

Řecko - Ostrov Evia (Euboia)

Euboia (řecky Εύβοια, současný přepis Evia) je ostrov u pobřeží Řecka v západní části Egejského moře. Je to druhý největší ostrov Řecka po Krétě a šestý největší ostrov ve Středozemním moři. Někdy bývá řazen do souostroví Sporady, většinou však je pro svou velikost uváděn samostatně. Má rozlohu 3655 km².

Ostrov Evia, starořecky Euboja, je druhým největším ostrovem v Egejském moři, který leží mezi východním pobřežím středního Řecka a souostrovím Sporády. Je asi 175 km dlouhý a žije zde kolem 217 000 obyvatel. Ostrovem prochází horský hřeben s nejvyšší horou Dirfys, která dosahuje výšky 1 750 m. Evia je převážně hornatá. Na první pohled se může zdát, že je ostrov spojen s pevninou, ale ve skutečnosti je od ní oddělen úžinou, která má v nejužším místě pouhých 40 m. Spojení ostrova s pevninou je zajištěno několika mosty a trajektovou dopravou. Doprava trajektem mezi pevninou a ostrovem trvá cca. 45 min. Do bohatství ostrova se kromě přírodních krás řadí také jeho dávná antická historie. Ostrov Evia získal své jméno podle nymfy Euboea, kterou Poseidon unesl otci a držel ji v zajetí na ostrově. Nymfa se stala ochránkyní pitné vody kašen a studní na ostrově Evia. Letovisko Pefki získalo své jméno podle borovicových stromů, které zde rostou v hojném počtu a zajišťují příjemný stín v odpoledním slunci. Pefki nabízí svým návštěvníkům standardy a komfort, které očekávají -- čisté pláže, průzračně čisté moře, pěší zónu, kde se nachází bary, restaurace a malebný přístav.
Půvabné ranní procházky do přístavu na každodenní trh nabízejí možnost zakoupení čerstvého ovoce, zeleniny a ryb. V čase oběda strávíte příjemné chvíle v jedné z několika taveren, které nabízí čerstvé ryby, mořské a řecké speciality. Nejvýraznějším místem na Pefki je dlouhá pláž vybavená slunečníky a lehátky. Začíná pískem a postupně přechází z malých oblázků v poměrně velké kamínky. Pláž je oddělená od letoviska širokou promenádou, kde se odehrává veškerý společenský život. Jen několik minut pěšky jsou od Pefki dvě vesničky - Asmini a Artemisio. Zatímco v Artemisiu můžete navštívit dva kostely z pozdní doby Byzantské a obdivovat staré fresky, v Asmini se můžete toulat v úzkých uličkách mezi starými domy a užívat si typickou ostrovní atmosféru v jedné z plážových taveren s krásným pohledem do kraje. Evia nabízí ideální podmínky ke strávení příjemné dovolené, protože ještě není zatížena masovou turistikou. Místní moře je teplé, čisté a je ideální pro koupání a potápění.

zdroj: youtube

Okolní moře

Od pevniny je oddělena Severním a Jižním Eubojským průlivem mezi nimiž se nachází úžina Euripos, která je široká 40 m a je překlenuta mostem. Kromě toho je na severu ostrov od pevniny oddělen úžinou Trikeri. Na jihu se Jižní Eubojský průliv rozšiřuje a vytváří Petalijskou zátoku. Od ostrova Andros odděluje Euboiu Kafirejská úžina.

Povrch ostrova

Ostrov je hornatý a nejvyšší vrchol dosahuje nadmořské výšky 1743 m.

 

Flóra a fauna


 Na ostrově se pěstuje vinná réva a olivy a chovají se ovce a kozy.

zdroj: http://cs.wikipedia.org

 

Podle Homéra byl ostrov osídlen vládcem Zakynthem a jeho muži někdy kolem roku 1500 př. n. l. Dalším vládcem ostrova byl Odysseus, rodák z nedaleké Ithaky.

Zakynthos byl nejdéle ze všech místních ostrovů pod nadvládou Benátské republiky.[zdroj?]
Velké zemětřesení v roce 1953
Super User

Radit umí každý, ale skutečně poradit jen někdo.

Internetová stránka: www.idecom.cz
Pro psaní komentářů se přihlašte
zpátky nahoru

Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej hausbótů

 

H 001

 

Více na www.houseboats.cz

NOVINKY

Zaregistrujte se zdarma k odběru novinek:

Vyhledávání

  1. Štítky
  2. Novinky

Chyba: Pro zobrazení není dostupný žádný článek.

Přihlásit nebo Registrovat